Հոկտեմբերի 14-ին մեկնարկել է ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանի աշխատանքային այցը Բրյուսել։
Նույն օրն Արցախի խորհրդարանի ղեկավարն Եվրոպական խորհրդարանում մասնակցել է Աննա Աստվածատրյան-Տուրկոտի «Ոչ մի տեղ. աքսորի պատմություն» գրքի շնորհանդեսին, որը կազմակերպվել էր Եվրոպայի հայ դատի գրասենյակի կողմից: Միջոցառմանը, որին մասնակցում էին Եվրոպական խորհրդարանի անդամներ, Բելգիայի հայ համայնքի և Բրյուսելում գործող հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ելույթ են ունեցել Բելգիայի Թագավորությունում և Եվրամիությունում ՀՀ դեսպան Թաթուլ Մարգարյանը, ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը և Եվրախորհրդարանի պատգամավոր, ԵՄ-Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավար Էլենի Թեոխարուսը։ Այնուհետև, 1988-1991թթ. Ադրբեջանի հայաշատ քաղաքներում տեղի ունեցած ողբերգական իրադարձություններին նվիրված իր գրքի ստեղծման պատմությամբ ներկաների հետ կիսվել է հեղինակը՝ Աննա Աստվածատրյան-Տուրկոտը։
Օրվա երկրորդ կեսին Եվրախորհրդարանում ԼՂՀ ԱԺ նախագահը հանդիպել է Եվրախորհրդարանի պատգամավորներ Ջորդի Սեբաստիայի և Էռնեստ Մարագալի հետ (Եվրոպայի Ազատ դաշինք, «Կանաչներ» խմբակցություն)։ Քննարկվել են երկուստեք հետաքրքրություններ ներկայացնող հարցեր, Արցախի քաղաքական համակարգի զարգացման, միջազգային խորհրդարանական կապերին և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հեռանկարներին առնչվող հարցեր։

14 октября начался визит председателя парламента НКР Ашота Гуляна в Брюссель.
В тот же день председатель парламента принял участие в презентации книги Анны Аствацатурян-Туркот “В никуда: история ссылки”, которая была организована Армянской федерацией Европы за справедливость и демократию. На мероприятии, в котором приняли участие члены Европейского парламента, представители армянской общины и общественных организаций Брюсселя, выступили посол РА в Королевстве Бельгии и Европейском Союзе Татул Маргарян, Председатель НС НКР Ашот Гулян председатель группы дружбы Евросоюз-Армения Элени Теохарус. Затем свою книгу о трагедии, имевшей место в 1988 1991 годах в городах Азербайджана с большим количеством проживающих армян, представила автор книги - Анна Аствацатурян-Туркот.
Во второй половине дня председатель НС НКР встретился с депутатами Европарламента Джорди Себастия и Эрнестом Марагаллом (“Зеленые”- Европейский Свободный Альянс). Обсуждались вопросы, представляющие взаимный интерес, развитие политической системы Арцаха и международных связей, перспективы разрешения азербайджано-карабахского конфликта.