Հոկտեմբերի 9-ին տեղի է ունեցել 5-րդ գումարման ԼՂՀ Ազգային ժողովի 10-րդ նստաշրջանի երկրորդ լիագումար նիստը, որը վարում էր ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը:
Քննության առնելով օրակարգային «Իրավական ակտերի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին և «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքների նախագծերը և լսելով գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը՝ խորհրդարանն ընդունեց օրենքների փաթեթը:
Լիագումար նիստի ավարտին Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, ղեկավարվելով «Վերահսկիչ պալատի մասին» ԼՂՀ օրենքի 8-րդ հոդվածի 6-րդ կետով, հրապարակել է ԼՂՀ Վերահսկիչ պալատի նախագահ Արթուր Մոսիյանի՝ իր պաշտոնից հրաժարվելու մասին դիմումը:

9 октября, состоялось второе пленарное заседание 10 сессии Национального собрания НКР 5-го созыва, которое проходило под председательством Главы Парламента, Ашота Гуляна.
Изучив вопросы повестки дня о внесении  изменения  в закон НКР "О правовых актах”, а также изменений и дополнений в законе "Регламент Национального Собрания" и  выслушав положительное заключение головной комиссии, парламент принял вышеуказанный пакет законов.
В завершении пленарного заседания, Председатель НС Ашот Гулян, руководствуясь пунктом 6 статьи 8 закона НКР “О контрольной палате”, опубликовал заявление председателя Контрольной палаты НКР, Артура Мосияна, об отказе от занимаемой должности.