ԱԺ նախագահի գլխավորած ԼՂՀ պատվիրակությունն Աբխազիայում է
ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանի գլխավորած Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պատվիրակությունը սեպտեմբերի 24-ին ժամանել  է Աբխազիայի Հանրապետություն` մասնակցելու նորընտիր նախագահ Ռաուլ Խաջիմբայի երդմնակալության արարողությանը:
Նույն օրը` սեպտեմբերի 24-ին, ԼՂՀ պատվիրակությունն այցելել է Սուխում քաղաքի Հովհաննես Թումանյանի անվան N9 հայկական դպրոց և մասնակցել դպրոցի աշակերտների կողմից կազմակերպված տոնական միջոցառմանը:
Օրվա երկրորդ կեսին տեղի է ունեցել ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանի հանդիպումն Աբխազիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Վյաչեսլավ Չիրիկբայի հետ: Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են երկու հանրապետություններում պետական շինարարության գործընթացները և նշել Արցախի ու Աբխազիայի միջև երկկողմ հարաբերությունների ընդլայնման ու խորացման մեծ ներուժը:
ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահին Աբխազիայում ուղեկցում է ԼՂՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Ֆելիքս Խաչատրյանը:

NKR delegation headed by the NA Chairman in the Republic of Abkhazia
On September 24, the delegation of Nagorno Karabakh Republic headed by the Chairman of the National Assembly Ashot Ghoulyan arrived in the Republic of Abkhzia to participate in the ceremony of inauguration of the newly elected President Raul Khadzhimba.
The same day, the delegation visited the Armenian school No9 named after Hovhaness Toumanyan in Soukoum and participated in the event organized by the students of the school.
A meeting of the Chairman of NKR National Assembly with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Abkhazia Vyacheslav Chirikba took place in the second half of the day. During the meeting both sides discussed the questions about state building in their republics and noted big opportunities in widening and strengthening of the relations between Artsakh and Abkhazia.
The visit of NKR National Assembly Chairman in Abkhazia is accompanied by the deputy MFA of Nagorno Karabakh Republic, Felix Khachatryan.