Ֆրանսիացի սենատոր Կալտենբախի հանդիպումն Արցախի խորհրադարանում
ԼՂՀ ԱԺ փոխնախագահ  Արթուր Թովմասյանը սեպտեմբերի 24-ին ընդունել է Ֆրանսիական Հանրապետության Սենատի անդամ, Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Ֆիլիպ Կալտենբախին:
Խորհրդարանի փոխնախագահը կարևորել է ֆրանսիացի խորհրդարանականների հետ բարեկամական կապերի ամրապնդումն ու հետագա համագործակցության զարգացումը:
Այնուհետև Ֆրանսիացի սենատորը հանդիպել է Արցախի օրենսդիր ու գործադիր իշխանությունների, հանրային-քաղաքական եւ գիտակրթական ոլորտների ներկայացուցիչների հետ:
Սենատոր Կալտենբախն իր ելույթում նշել է, որ Արցախի ժողովրդի պայքարը ոչ թե տարածքի, այլ ազատության համար պայքար է, և ինքնորոշման իրավունքը պետք է հարգվի: Ֆրանսիացի խորհրդարանականը տեսանելի է համարել ձեռքբերումները ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդման ուղղությամբ և ընդգծել, որ Ադրբեջանը կարող է օգուտ քաղել ԼՂՀ  օրինակից:

Встреча французского сенатора Калтенбаха в парламенте Арцаха
Заместитель председателя НС НКР Артур Товмасян 24 сентября принял председателя Группы дружбы Франция-Армения, члена Сената Французской Республики Филиппа Калтенбаха.
Заместитель председателя парламента подчеркнул важность укрепления дружественных отношений с французскими парламентариями и дальнейшего развития сотрудничества.
Затем французский сенатор встретился с представителями законодательной и исполнительной власти, общественно-политических и образовательных сфер Арцаха.
Сенатор Калтенбах в своем выступлении отметил, что борьба арцахского народа не за территорию, а за свободу и право народа на самоопределение должно уважаться. Французский сенатор считает ощутимыми приобретения народа в укрепление демократии и подчеркнул, что Азербайджан может взять пример с НКР.