ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանի 2014թ. սեպտեմբերի 5-ի կարգադրության հիման վրա ԱԺ-ին կից ստեղծվում է Երիտասարդական խորհրդարան, որը խորհրդակցական-հասարակական մարմին է:
Երիտասարդական խորհրդարանում ընդգրկվելու համար կարող են դիմել ԼՂՀ 18-30 տարեկան քաղաքացիները, ովքեր՝
Յուրաքանչյուր անձ իր թեկնածությունն Երիտասարդական խորհրդարանում առաջադրելու համար ներկայացնում է հետևյալ փաստաթղթերը.
Ազգային ժողովում ներկայացված կուսակցությունների, չներկայացված կուսակցությունների, երիտասարդական հասարակական կազմակերպությունների, բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ներկայացուցիչները վերոնշյալ փաստաթղթերը ներկայացնում են համապատասխան կազմակերպությունների կողմից իրենց թեկնածությունները ներկայացնելուց հետո:
Դիմումներն ընդունվում են ս.թ. սեպտեմբերի 10-30-ը ներառյալ, youth@nankr.am էլ-փոստով կամ Ստեփանակերտ, Փետրվարի 20, 2 հասցեով/ԱԺ ընդունարան/՝ նշելով «Երիտասարդական խորհրդարանի համար»:
Երիտասարդական խորհրդարանի աշխատանքների վերաբերյալ մանրամասն տեղեկությունների համար դիմել ԼՂՀ ԱԺ՝ 94-36-81 հեռախոսահամարով:

Youth Parliament under the National Assembly of NKR
According to the order of the Chairman of the National Assembly, Ashot Ghoulyan, Youth Parliament of the National Assembly is created as a youth advisory body. All the citizens of NKR aged 18-30 who are members of parties, presented and non-presented in the National Assembly, representatives of NKR public organizations, higher educational institutions, self-nominated individuals could apply to join Youth Parliament.
Each candidate nominating for the Youth Parliament membership has to submit the following documents:
• Application,
• 2 photos (3x4),
• Copies of the Passport and Certificate of Education,
• Certificate of employment/study,
• Motivations for joining the Youth Parliament.
Documents are accepted from 10 to 30 September on the email address: youth@nankr.am or in the following address: 2, 20th February str., Stepanakert (NA Reception) with the note “For the Youth Parliament”