ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանի 2014թ. սեպտեմբերի 5-ի կարգադրության հիման վրա ԱԺ-ին կից ստեղծվում է Երիտասարդական խորհրդարան, որը խորհրդակցական-հասարակական մարմին է:
Երիտասարդական խորհրդարանում ընդգրկվելու համար կարող են դիմել ԼՂՀ 18-30 տարեկան քաղաքացիները, ովքեր՝
Յուրաքանչյուր անձ իր թեկնածությունն Երիտասարդական խորհրդարանում առաջադրելու համար ներկայացնում է հետևյալ փաստաթղթերը.
Ազգային ժողովում ներկայացված կուսակցությունների, չներկայացված կուսակցությունների, երիտասարդական հասարակական կազմակերպությունների, բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ներկայացուցիչները վերոնշյալ փաստաթղթերը ներկայացնում են համապատասխան կազմակերպությունների կողմից իրենց թեկնածությունները ներկայացնելուց հետո:
Դիմումներն ընդունվում են ս.թ. սեպտեմբերի 10-30-ը ներառյալ, youth@nankr.am էլ-փոստով կամ Ստեփանակերտ, Փետրվարի 20, 2 հասցեով/ԱԺ ընդունարան/՝ նշելով «Երիտասարդական խորհրդարանի համար»:
Երիտասարդական խորհրդարանի աշխատանքների վերաբերյալ մանրամասն տեղեկությունների համար դիմել ԼՂՀ ԱԺ՝ 94-36-81 հեռախոսահամարով:

Согласно приказу Председателя НС НКР, Ашота Гуляна, с 5 сентября при НС создается Молодежный парламент, который является молодежным совещательным органом.
Для вступления в молодежный парламент могут обращаться все граждане НКР в возрасте 18-30 лет, которые являются членами партий, представленных и не представленных в Национальном собрании, представители молодежных общественных организаций НКР, высших государственных учебных заведений, частные лица в порядке самовыдвижения. Для выдвижения своей кандидатуры в молодежный парламент, каждый должен представить нижеследующие документы:
Документы принимаются с 10 по 30 сентября сего года на электронный адрес: youth@nankr.am или по адресу г. Степанакерт, ул. 20 Февраля, 2 (приемная Национального собрания) с отметкой “Для Молодежного Парламента”
За справками о работе Молодежного Парламента обращаться по телефону Национального Собрания НКР: 94-36-81