Սեպտեմբերի 8-ին Արցախ են ժամանել Ֆրանսիայի Սենատի և Ազգային ժողովի, Ֆրանսիա-Ղարաբաղ բարեկամության շրջանակի մի խումբ անդամներ: Պատվիրակության կազմում են սենատորներ Ալեն Ներին և Ժան Բիզեն, պատգամավոր Ժան Մարկ Ժերմենը և նախկին պատգամավոր Ժակ Ռեմիլյեն: Ֆրանսիացի օրենսդիրներին Ստեփանակերտի օդանավակայանում դիմավորել են Ազգային ժողովի Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահրամ Աթանեսյանը և ԼՂՀ ԱԳՆ արարողակարգի աշխատակիցները:
Ֆրանսիացի խորհրդարանականները ԼՂՀ Ազգային ժողովում հանդիպել են օրենսդիր ու գործադիր իշխանությունների, ինչպես նաեւ հանրային-քաղաքական եւ գիտակրթական ոլորտների ներկայացուցիչների հետ:
Ողջունելով հանդիպման մասնակիցներին՝ Արցախի խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը կարևորել է ֆրանսիացի օրենսդիրների այցը Լեռնային Ղարաբաղ, որը վկայում է Ֆրանսիայի ու նրա ժողովրդի՝ ազատության, հավասարության և եղբայրության սկզբունքներին անշեղ հավատարմության մասին: Ազգային ժողովի նախագահն ընդգծել է, որ Արցախի ազատ ու ժողովրդավարական Հանրապետության ձեռքբերումները բաց են ամբողջ աշխարհի համար, և այս համատեքստում կարեւոր են միջազգային, այդ թվում՝ եվրոպական կառույցներում, պետական կառավարման ազգային մարմիններում գործող, ԼՂՀ ու նրա ժողովրդի ճակատագրի հանդեպ հետաքրքրություն ունեցող քաղաքական գործիչների, օրենսդիրների կողմից ազատ ու անկախ ապրելու իրավունքի ընկալումը և բարոյական աջակցությունը:
Աշոտ Ղուլյանը կարևորել է նաև Ֆրանսիայի՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի Խմբի համանախագահ երկրի միջնորդական առաքելությունն Ադրբեջանի հետ բանակցություններում։
Ֆրանսիացի խորհրդարանականների պատվիրակության ղեկավար, սենատոր Ալեն Ների խոսքերով այցը բարեկամական բնույթ է կրում, որի ընթացքում կուսումնասիրվեն հետագա համագործակցության ուղղությունները։
Սենատոր Ներիի համոզմամբ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ժամանակ պետք է հաշվի առնվեն ազատության, ժողովրդավարության սկզբունքները և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի կարծիքը։
Ֆրանսիա-Ղարաբաղ բարեկամության շրջանակի անդամ Ժակ Ռեմիլյեի խոսքերով Արցախ կատարած իր յուրաքանչյուր այցի ժամանակ նրան զարմացնում են կատարված փոփոխությունները: Նախկին պատգամավորը նաև ընդգծել է, որ իր համար մեծ նշանակություն ունի խնդրի խաղաղ կարգավորումը և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ազատ ապրելու իրավունքի ճանաչումը։
Ֆրանսիացի խորհրդարանականների պատվիրակությանն Արցախում ուղեկցում է Ֆրանսիայում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը:

Встреча Французских Парламентариев в Нагорном Карабахе
7 сентября Арцах посетила группа представителей Сената Франции и депутатов национального собрания в рамках французско-армянской дружбы. В составе делегации находятся сенаторы Ален Нери и Жан Беджин, депутаты Жан Марк Жермен и бывший депутат Жак Ремиле. В аэропорту города Степанакерта законодателей встретили Председатель постоянной комиссии Национального Собрания по внешним сношениям Ваграм Атанесян и Представители МИД НКР.
В Национальном собрании Французские парламентарии встретились с представителями законодательной и исполнительной власти, а также общественно-политических и научных областей.
Приветствуя участников встречи, Председатель Парламента НК Ашот Гулян придал важность визиту французских парламентариев в НК, что свидетельствует о приверженности французов принципам свободы, равенства и братства. Председатель Парламента Арцаха подчеркнул, что достижения свободной и демократической республики Арцах открыты всему миру и, в данном контексте, важны понимание и моральная поддержка международных и в том числе европейских политических институтов, законодателей национальных органов государственной власти, права народа Арцаха жить свободно и независимо.
Ашот Гулян также придал важность роли Франции, как сопредседателя Минской группы ОБСЕ в переговорах с Азербайджаном.
По словам руководителя делегации парламентариев Франции, сенатора Алэна Нери, данный визит носит дружественный характер, в ходе которого будут изучены направления дальнейшего сотрудничества.
По убеждению сенатора Нери, разрешение азербайджанско-карабахского конфликта должно быть основано на принципах свободы и демократии, а также с учетом мнения народа Нагорного Карабаха.
По словам члена круга дружбы, Франция-Карабах Жана Ремилье, с каждым визитом в Арцах, его приятно удивляют происходящие изменения. Бывший депутат также подчеркнул, что для него важное значение нмеет мирное разрешение конфликта, а также признание права народа Арцаха жить свободно.
Французскую делегацию в Арцахе сопровождал постоянный представитель Карабаха во Франции Ованес Геворкян.