Ս.թ. հուլիսի 15-ին Մոսկվայում բերման է ենթարկվել հայազգի գործարար Լեւոն Հայրապետյանը: Ռուսաստանի Դաշնության Քննչական կոմիտեի միջնորդությամբ, դատարանը նրա հանդեպ խափանման միջոց է ընտրել երկամսյա կալանքը եւ նրան մեղադրանք է առաջադրվել ապօրինի տնտեսական գործունեությամբ զբաղվելու համար:
Մենք առաջնորդվում ենք անմեղության կանխավարկածով եւ ձեռնպահ ենք մնում նաեւ քաղաքական գնահատականներից: Լինելով հայրենասեր մարդ, Լեւոն Հայրապետյանը տարիներ շարունակ իր հայրենիքում՝ Արցախում իրականացրել է բազմաթիվ բարեգործական ծրագրեր՝ նպաստելով մեր երկրի սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը:
Համարում ենք, որ նախաքննության մարմինը առանց ձգձգելու պետք է փոխի խափանման միջոցը՝ ազատելով նրան կալանքից, հաշվի առնելով նաեւ Լեւոն Հայրապետյանի առողջական վիճակը: Մեր կարծիքով, իբրեւ օրինապաշտ քաղաքացի եւ բարձրակիրթ անձնավորություն, Լեւոն Հայրապետյանը, ազատության մեջ գտնվելով, համակողմանի աջակցություն կցուցաբերի նախաքննությանը եւ օգտակար կլինի` պարզելու այն հարցերը, որ հետաքրքրում են ՌԴ Քննչական կոմիտեին:
Կատարվածը մենք ընդունում ենք որպես ցավալի թյուրիմացություն եւ համոզված ենք, որ ՌԴ իրավապահ մարմինները կկարողանան իրականացնել օբյեկտիվ եւ համակողմանի հետաքննություն, որի արդյունքում կապացուցվի Լեւոն Հայրապետյանի անմեղությունը:

Заявление фракций и парламентской группы НС НКР
15 июля с.г. в Москве был задержан бизнесмен армянского происхождения Левон Айрапетян. При посредничестве Следственного комитета Российской Федерации, суд избрал в качестве  меры пресечения в отношении Левона Айрапетяна лишение свободы сроком на два месяца и обвинил его в участии в незаконной экономической деятельности.
Мы руководствуемся принципом презумпции невиновности и воздерживаемся также от политических оценок. Будучи патриотом, на протяжении многих лет Левон Айрапетян осуществил многочисленные благотворительные программы на своей родине – Арцахе, способствуя социально-экономическому развитию  нашей страны.
Полагаем, что следственный орган должен незамедлительно изменить меру пресечения и освободить его из-под стражи, учитывая также состояние здоровья Левона Айрапетяна. На наш взгляд, как законопослушный гражданин и высокообразованный человек, Левон Айрапетян, находясь на свободе, окажет всестороннее содействие следствию и будет полезен в выявлении вопросов, представляющих интерес для Следственного комитета Российской Федерации.
Мы воспринимаем случившееся как досадное недоразумение и уверены, что правоохранительные органы Российской Федерации смогут провести объективное и всестороннее расследование, в результате которого будет доказана невиновность Левона Айрапетяна.