ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հուլիսի 12-ին ընդունել է Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության(ՀԲԸՄ) Երևանյան ամառային փորձուսուցման ծրագրերի շրջանակներում Արցախ այցելած մի խումբ երիտասարդների: Երկու տասնյակից ավելի երիտասարդներ ներկայացնում էին ԱՄՆ-ի, Լիբանանի, Ավստրիայի, Նիդերլանդների, ՌԴ-ի, Բուլղարիայի և Սիրիայի հայ համայնքները։
Խորհրդարանի ղեկավարը բարձր է գնահատել ՀԲԸՄ հայրենանվեր գործունեությունը Սփյուռքում, ՀՀ-ում և ԼՂՀ-ում, ինչպես նաև կարևորել է Արցախ այցելող սփյուռքահայ երիտասարդների դերը, ովքեր հնարավորություն ունեն ճիշտ և լիարժեք տեղեկատվություն տարածել արտերկրում։
Անկաշկանդ զրույցի ընթացքում սփյուռքահայ երիտասարդները ԼՂՀ ԱԺ նախագահին են ուղղել իրենց հարցերը, որոնք վերաբերում էին Արցախի կյանքի տարբեր բնագավառներին:
Աշոտ Ղուլյանը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել նմանօրինակ ծրագրերին ու երիտասարդական նախաձեռնություններին։

Председатель НС НКР Ашот Гулян принял представителей молодежи Спюрка (Диаспоры)
12 июля Председатель НС НКР Ашот Гулян принял группу представителей молодежи Спюрка, посетившей Арцах в рамках молодежной программы Ереванской летней стажировки Армянского Всеобщего Благотворительного Союза(АВБС). Более двадцати молодых соотечественников представляли армянские общины США, Австрии, Нидерландов, Сирии, Ливии, Болгарии и России.
Глава парламента высоко оценил патриотическую деятельность АВБС в Диаспоре, Армении и НКР, а также отметил важную роль подобных визитов, которые могут содействовать распространению полной и достоверной информации об Арцахе за рубежем.
В завершение встречи Ашот Гулян, поблагодарив за вопросы и проявленный интерес к Арцаху, выразил готовность содействовать подобным поездкам и выдвигаемым молодежью инициативам.