ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հուլիսի 12-ին ընդունել է Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության(ՀԲԸՄ) Երևանյան ամառային փորձուսուցման ծրագրերի շրջանակներում Արցախ այցելած մի խումբ երիտասարդների: Երկու տասնյակից ավելի երիտասարդներ ներկայացնում էին ԱՄՆ-ի, Լիբանանի, Ավստրիայի, Նիդերլանդների, ՌԴ-ի, Բուլղարիայի և Սիրիայի հայ համայնքները։
Խորհրդարանի ղեկավարը բարձր է գնահատել ՀԲԸՄ հայրենանվեր գործունեությունը Սփյուռքում, ՀՀ-ում և ԼՂՀ-ում, ինչպես նաև կարևորել է Արցախ այցելող սփյուռքահայ երիտասարդների դերը, ովքեր հնարավորություն ունեն ճիշտ և լիարժեք տեղեկատվություն տարածել արտերկրում։
Անկաշկանդ զրույցի ընթացքում սփյուռքահայ երիտասարդները ԼՂՀ ԱԺ նախագահին են ուղղել իրենց հարցերը, որոնք վերաբերում էին Արցախի կյանքի տարբեր բնագավառներին:
Աշոտ Ղուլյանը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել նմանօրինակ ծրագրերին ու երիտասարդական նախաձեռնություններին։

On 12 July NKR National Assembly Chairman Ashot Ghoulyan received a group of young people, who have visited Artsakh in the framework of AGBU Yerevan Summer Internship Program. More than twenty young people represented Armenian communities of the USA, Lebanon, Austria, Syria, Russia, Bulgaria and the Netherlands.
The Head of Parliament highly appreciated the patriotic activities of the AGBU both in Diaspora, Armenia and Artsakh and also noted the importance of such visits, which can contribute to the dissemination of complete and reliable information about Artsakh abroad.
At the end of the meeting having thanked young people for their questions and expressed interest, Ashot Ghoulyan once more expressed willingness to facilitate such kind of visits and initiatives taken by young people.