Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հուլիսի 7-ին ընդունել է Ֆրանսիայի Լե Պեն-Միրաբո քաղաքի պատվիրակությանը` քաղաքապետ Միշել Ամիելի գլխավորությամբ:
Ողջունելով արդեն բարեկամ դարձած քաղաքի պատվիրակությանը` ԱԺ նախագահը նշեց, որ 20 օր առաջ Արցախի խորհրդարանական պատվիրակությունը Փարիզում, Ֆրանսիա-Ղարաբաղ բարեկամական շրջանակի հետ հանդիպման ժամանակ, որպես համագործակցության զարգացման լուրջ հեռանկար է դիտարկել դեռևս 2013թ. հունիսին ֆրանսիայի Լե Պեն-Միրաբո և ԼՂՀ Մարտունի քաղաքների միջև ստորագրված Բարեկամության հռչակագիրը:
Խորհրդարանի ղեկավարը ընդգծեց նաև ԵԱՀԿ Մինսկի Խմբի հովանու ներքո Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործում Ֆրանսիայի ունեցած կարևոր դերակատարությունը` հավելելով, որ նման բարեկամական հարաբերությունների զարգացմանն ուղղված քայլերը նույնպես կոչված են նպաստելու վերջնական խաղաղության հաստատմանը:
Ֆրանսիայի Լե Պեն-Միրաբոյի քաղաքապետ Միշել Ամիելն անդրադառնալով երկու քաղաքների հետագա համագործակցությանը` մասնավորապես նշեց, որ կարևորը ոչ թե երկրի տարածքային չափերն ու բնակչության թվաքանակն է, այլ Արցախի ժողովրդի հավատն ապագայի հանդեպ և, Ֆրանսիան` որպես մարդու իրավունքների ու ազատության գաղափարների ծննդավայր, առավել մեծ պարտավորություններ ունի հենց դրանց քարոզման ու պաշտպանության գործում:
Այնուհետև կողմերը քննարկեցին տարբեր ոլորտներում հետագա համագործակցության մի շարք հարցեր, և Աշոտ Ղուլյանը խորհրդարանի պատրաստակամությունը հայտնեց օժանդակելու համայնքների միջև հարաբերությունների ամրապնդմանը:

Председатель Национального Собрания НКР Ашот Гулян 7-ого июля принял делегацию французского города Лэ Пен-Мирабо во главе с мэром Мишелем Амиелем.
Приветствуя делегацию ставшего уже дружественным города, председатель НС отметил, что делегация парламента НКР, 20 дней назад встречавшаяся в Париже с членами группы дружбы Франция – Карабах, в качестве серьезной перспективы сотрудничества рассмотрела принятую еще в июне 2013 года Декларацию о дружбе между французским городом Лэ Пен-Мирабо и Мартуни НКР.
Глава Парламента подчеркнул также важнейшую роль Франции как сопредседателя Минской группы ОБСЕ по урегулированию конфликта, отметив, что подобные шаги, направленные на развитие дружественных отношений, также способствуют окончательному мирному урегулированию.
Касаясь дальнейшего сотрудничества между двумя городами, мэр Лэ Пен-Мирабо, в частности, отметил, что важна не территория страны и численность населения, а вера народа Арцаха в будущее, и Франция как прародительница прав человека, идей свободы, имеет больше обязательств в деле их пропаганды и защиты.
Затем стороны обсудили различные вопросы, связанные с дальнейшим сотрудничеством, и А. Гулян выразил готовность содействовать укреплению связей между общинами.