Artur B. Tovmasyan
Artur B. Tovmasyan
Chairman of the National Assembly ( March 2, 1996 - September 4, 1997)
Electoral system, district Majority, 9
Date of birth 02.12.1962
Political Party "Free Motherland"
Faction "Motherland"

Born - December 2, 1962 in the city of Stepanakert

Finished secondary school of the village Chartar, Martouni region

1986 - Graduated from the Faculty of Physics-Mathematics of the Stepanakert Pedagogical Institute

Worked as a secondary school teacher in Chartar

1992 - Graduated from the postgraduate course of the Institute of Mechanics NAS RA, defended his thesis

1993-1995 - Senior lecturer of ArSU, occupied the post of the deputy dean of the Faculty of Architecture

1995 - Elected deputy to the NKR parliament of the second convocation, Deputy Chairman of the Standing Committee on Social Affairs, then Chairman of the Standing Committee on Budget, Financial and Economic Management

1996-1997 – Chairman of the NKR National Assembly

1998 - worked at the People's University of Shushi as the Head of the Department, Deputy Director of Studies and the Rector

1998 -  was an Associate Professor at the ArSU Department of Architecture

2003-2009 - Dean of ASU Faculty of Architecture

June 19, 2003 - Elected the NKR NA deputy of the fourth convocation, member of the Standing Committee on Foreign Relations, leader of the “Motherland” faction

On May 23, 2010 - Elected deputy to the NKR NA of fifth convocation by the majority system from the electoral district No12

June 10, 2010 - Elected Vice-Chairman of the National Assembly

May 3, 2015 - Elected deputy to the NKR NA of the sixth convocation from the majority district No9

Founder and member of the “Free Motherland”, 2005-2006 - Co-chairman of the party,  2007-2009 – Chairman of the party

Since 2005 - Director of the party office and presidium member of the party. Leader of the parliamentary faction “Motherland”

Deputy Chair of the NKR NA Standing Committee on State and Legal Affairs

President of the NKR Athletics Federation

Ph.D. in Physics and Mathematical sciences

Honorary doctor, professor of the branch of the Russian Academy of Natural Sciences in Armenia

Married, with two children

Awarded "Mesrop Mashtots" Order (16.02.2018), "Mkhitar Gosh" Medal (30.08.2011), the "ArSU Golden Medal" (25.01.2018).