Rafik B. Mailyan
Rafik B. Mailyan
Date of birth 07.11.1940

Born on November 7, 1940 in the village of Hogher, Hadrout district

1947-1957 - Studied in the local school

1957-1959 - Worked in the local collective farm

1959-1962 - Served in the Soviet army

February 1963 - December 1971 - Sumgait Synthetic Rubber Plant apparatus employer, senior apparatus employer, then a locksmith

1964-1967 - Graduated from the Sumgait Chemistry and Technology College

1969-1971 - Correspondent of the newspaper "Kauchuk"(rubber)

1973-1978 - Graduated from the correspondence department of the CPSU Central Committee highest party school

December 1971 - Worked in the republican newspaper "Baku Worker", then has been sent to Stepanakert as a correspondent of the newspaper

February 1987 - Correspondent of the newspaper "Soviet Kharabakh"

August 1987 - Deputy Chief Editor of the newspaper

April, 1992 - 1995 - Editor of economy department of the newspaper "Artsakh"

April 30, 1995 - Elected deputy of the NKR Supreme Council of the second convocation from the Ughtadzor constituency No. 20

1998-2006 - Head of the Secretariat of the NKR National Assembly

September 2006 - Adviser to the Chairman of the NKR National Assembly

January-September 2007 - Assistant to the Chairman of the NKR National Assembly

Died on August 1, 2011

Non-partisan

Has three sons.