Manushak A. Sargsyan
Manushak A. Sargsyan
Date of birth 27.11.2017

Born on April 16, 1964 in the city of Shushi

1971-1981 - Studied at the secondary school Kh. Abovyan

1982-1984 - Studied and graduated with honors from the Stepanakert Medical College. She was a Leninist scholar

1984-1990 - Studied at the medical faculty of the Yerevan Medical Institute, specializing in obstetrician-gynecologist

Since 1990 – Chief obstetrician-gynecologist at the Center for Maternity and Child Health. Lecturer at the Medical College after T. Kamalyan

Artsakh national liberation movement active participant. War veteran and member of the public organization "Motherhood"

1992 - Obstetrician-gynecologist in the village of Krasny Bazar, assisted the wounded

1992 - Participated in the liberation of Shushi and was wounded

February 1993 - Sent to the hospital in Shushi to help the wounded

March - May 1993 - Worked in a hospital in Tog village of Hadrut district, assisted the wounded

August 1993 - Worked in the hospital Martuni district center, participated in battles in Fizuli and other nearby villages

April 30, 1995 - Elected deputy of the NKR Supreme Council of the 2nd convocation from the Stepanakert constituency No. 5. She was a member of the Standing Committee  on Education, Science, Culture, Health, Sports and Social Affairs

Married and has a daughter.

Awarded with medals "For Military Merit" (11.11.2002), "Maternal Gratitude", "For the Liberation of Shushi" (08.05.2009), the Order "For the Defense of the Motherland".