NA PRESIDENT
Ashot V. Ghoulyan
NA PRESIDENT
Electoral system, district Proportional
Date of birth 19.08.1965
Political Party Democratic Party of Artsakh
Faction
E-mail: aghoulyan@nankr.am

Born on August 19, 1965 in the village of Khndzristan, Askeran region, Nagorno Karabakh

1983 - Entered the Faculty of History of Stepanakert Pedagogical Institute

1984 - 1986 - Served in the Soviet Army

1990 - Graduated from the Faculty of History of the Stepanakert branch of Vanadzor Pedagogical Institute with honors

1991-1992 – Teacher in Khndzristan secondary school, while participating in the formation of the village defense forces

Since December 1992 worked as a senior consultant in the Committee on Foreign Relations of the NKR Supreme Council of the 1st convocation, and since September 1993 – assistant to the chairman of the NKR Supreme Council

1995 – Head of the department of Diaspora and Bilateral relations

January 1998 – Head of the Political Department of the Ministry of Foreign Affairs of NKR

December 15, 1998 - Appointed the NKR Deputy Minister of Foreign Affairs

June 2001 - Elected co-chair of the socio-political movement "Union of  Democratic Artsakh”

October 2002 - Appointed the NKR Minister of Foreign Affairs

December 2004 - Appointed the NKR Minister of Education, Culture and Sports

January 2005 - Elected President of the Democratic Party of Artsakh

June 19, 2005 - Elected deputy to the NKR National Assembly of the fourth convocation by the proportional electoral system, on the list of the Democratic Party of Artsakh

June 30, 2005 - Elected President of the NKR NA at the first meeting of the NKR National Assembly

May 23, 2010 - Elected deputy to the NKR National Assembly of the 5th convocation by the majority system, the electoral district N7

June 10, 2010 – Re-elected President of the NKR National Assembly

May 3, 2015  -   Elected deputy  to the NKR National Assembly of the 6 convocation by the proportional system

May 21, 2015 -   Re-elected President of the NKR National Assembly

Member of the Parliamentary faction of  ‘Democracy”

Holds the diplomatic rank of an Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Awarded the Order of the "Grigor Lusavorich"

Married, with three children.